S penězi se musí umět hospodařit. To znamená, že si je člověk musí umět vydělat a pak s nimi musí vycházet tak, aby mu stačily na pokrytí jeho výdajů. http://www.money.cz/ucetni-a-danovy-servis/zmena-ve-zpusobu-uplatnovani-vydaju/ Tak jsme se to my starší učili od svého dětství za socialismu, kdy to ani jinak nešlo. A zvykli jsme si na to. Zvykli a snažili se to v maximální možné míře zvládat. Ale ani nám to leckdy nevyšlo a potřebovali jsme peníze půjčit. A tu potřebu máme někdy i dnes.
Mladší ročníky ale, jak se zdá, už jsou poněkud jiné. Spousta těch výrazně mladších než já už je zvyklá na peníze moc nehledět. Máme tu přece kreditní karty, máme tu kontokorenty, ze všech stran se na nás hrnou jak reklamy na to, co prý si určitě máme koupit, tak i na to, kde si na to máme vzít půjčku. A když člověk takovým svodům podlehne, lehce se dostane do situace, kdy už nemá svých peněz dost. A pak se automaticky uchází o půjčku.
Jenže ony se půjčky nezískávají tak snadno, jak se nám někdy reklamy snaží namluvit. Půjčuje tu samozřejmě kdekdo, a to mnohdy i vcelku výhodně, jenže se to nikdy neobejde bez záruk splácení. A pokud ano, jde o půjčky natolik podezřelé a rizikové, že od nich radši dál. A když si tak chce někdo peníze půjčit, musí doložit dost vysoké příjmy či čisté registry dlužníků. Což se ale těžko prokazuje těm, kdo mají jak záznamy v registrech, tak i nízký příjem.
A kde si tedy nakonec mohou mnozí z našinců půjčit? Třeba už jenom u nebankovní společnosti. Pokud mají tito aspoň nemovitost, kterou by se dalo ručit, může jim být poskytnuta už dávno ne stoprocentní 100% hypotéka https://www.americkahypoteka.cz/hypoteka-100/. Díky které se může finanční situace zvládnout a leccos zaplatit, i kdyby šlo o něco finančně hodně náročného. Ale i zde platí, že se musí půjčené peníze vrátit. A proto by si měli brát tuto hypotéku stejně jako jiné půjčky jenom ti, kdo ji zvládnou splatit. Protože to často slýchané, že nám půjčky pomohou něco zaplatit, je jenom první půlka pravdy.