Nerezové zábradlí je jednou z možností, jak realizovat tento ochranný prvek ve vašem příbytku v interiéru i ve venkovním prostředí. Nerezová ocel disponuje jistými výhodami, které dosud nikdo nepřekonal. Zajímavé by bylo porovnat tento materiál s jinými obvyklými či neobvyklými řešeními, a to jak z hlediska tvorby koroze, tak i z důvodu zajištění bezpečnosti, zejména ve vyšších patrech domů či bytů.
Zlato a stříbro – jsou považovány za ušlechtilé kovy, které nekorodují, a teoreticky by z nich šlo vyrobit zábradlí podobných parametrů, jako z nerezové oceli. Jenže cena zlata a stříbra je tak vysoká, že o tom ani nikdo neuvažuje.
Hliník – eloxovaný hliník by byl dobrou volbou vůči problematické korozi, ale přece jen je pevnost hliníku někde úplně jinde, než pevnost konstrukční oceli. Zábradlí může být vystaveno i většímu mechanickému namáhání, a rozhoduje zde hlavně bezpečnostní součinitel při výpočtu samotné konstrukce. A tam je na tom ocel rozhodně mnohem lépe.
Konstrukční ocel – uhlíková ocel bude dostatečně pevná, ale jestliže není legovaná chromem a niklem a koroduje, pak nemůže konkurovat nerezovému materiálu.
Dřevo – zábradlí ze dřeva se hodí do míst, odkud by případný pád nebyl pro člověka fatální, a kde navíc není dřevo namáháno povětrnostními vlivy. Na balkon do desátého patra v panelovém domě se tedy dřevo rozhodně nehodí, a také jej tu asi stěží někde spatříte.
Tvrzené sklo – jediným schopným konkurentem nerezového zábradlí je tvrzené sklo. Je dostatečně pevné a je-li konstrukce zpevněna konstrukčními prvky z nerezové oceli, jde o skvělou kombinaci nekorodujícího, velmi pevného a esteticky zajímavého řešení. Lze jej praktikovat tak, že se sklem uzavře horní část balkonu či lodžie a máte k dispozici zimní zahradu či skleník, ideální pro pěstování některých druhů rostlin.