Bylinkové čaje jsou pro nás velmi prospěšné. Samozřejmě, musíme pít všeho s mírou, a tedy i bylinných čajů. Ale vzhledem k tomu, kolik bylinných čajů existuje, můžete je snadno střídat. Bylinné čaje mají svou specifickou chuť, každý trochu jinou., Někdo je vyloženě zastáncem těchto čistých, přírodních chutí bylinných čajů, někdo jiný je naopak moc nemusí. Ale bylinkové čaje nepijeme jenom kvůli chuti, pijeme je také pro to, že jsou prospěšné našemu organismu. Ať už si vezmete mátový čaj, heřmánkový čaj, meduňkový čaj, kopřivový čaj…každý z nich má specifickou chuť a také skvělé účinky pro naše tělo.
A co takový šalvějový čaj? Ten není příliš známý, stejně jako šalvěj samotná. Přitom se jedná o nápoj, který může probudit a povzbudit váš organismus a ulevit vám od různých potíží a neduhů. Pojďme se na ni podívat blíže. Z šalvěje se zpracovávají její listy a nať. V období květu rozkvétá krásnými, fialovými květy. Vyrábí se z ní nejenom čaj, ale i nálevy, tinktury a podobně. Šalvěj má protizánětlivé účinky a její pravidelné pití vám tedy pomáhá bojovat s vnitřními záněty. Zejména je doporučena konzumovat při zánětech dutiny ústní. Obecně, při potížích s dutinou ústní vám může šalvěj velmi pomoci.
Pokud trpíte bolestí po vytrhnutém zubu, zánětem zubu, zánětem dásní nebo vás obtěžuje nepříjemný zápach z úst, je na místě právě šalvěj, která vám s těmito problémy pomůže. Má i přirozené dezinfekční účinky. Pokud vás bodne hmyz, nemusíte hledat dezinfekci, jestliže máte po ruce šalvěj. Jednoduše rozdrťte list šalvěje a přiložte ho na bodnutí. Pokud vás trápí nadměrné pocení, opět je dobré začít pít šalvějový čaj, který nadměrnému pocení při pravidelném pití zabraňuje. Postupně se šalvěj zkoumá také pro pozitivní účinky na Alzheimerovu chorobu a provedené výzkumy zatím vypadají velice slibně.